לראשונה מזה 20 שנה, אלפי פרטים של נרקיס מצוי פורחים במורד הקישון

16/01/2017 - פורסם ב

בימים אלו, אלפי נרקיסים פורחים במשטח הכלוא בין הגדה הדרומית של נחל קישון לכביש 22, בין גשר יוליוס סימון לגשר ההסתדרות בחיפה. המשטח, המהווה חלק ממלחת הקישון, מאופיין במופע והרכב מינים יחודיים ונדירים. הצמח הנדיר יתווסף למאגר גרעין הרבייה של הקישון בגן הבוטני במכללת אורנים כחלק משימור צמחיית המקור אותה יזמה הרשות.

קרא עוד

שובם של הקורמורנים אתר מושבת הלינה בקישון שומר על מעמדו בראש אתרי הלינה בארץ

12/01/2017 - פורסם ב

בשורה לשוכני הכנף בקישון: 1,763 קורמורנים נספרו באתר הלינה בנחל. גם השנה בוצעה ספירה ארצית של הקורמורן הגדול באתרים שונים בארץ, בתוכם אתר הלינה על שדרת עצי האקליפטוס בגדת הקישון, באזור גשר ההסתדרות בחיפה. את הספירה ביצעו ממונת האקולוגיה ברשות נחל הקישון, אולגה ודוב, וממונה הפיקוח ברשות נחל הקישון, אלון בן מאיר יחד עם פקחי רט"ג.

קרא עוד

כתם שמן גדול המצוי בתעלת קייזר אילין, עשוי להגיע למורד נחל קישון ולזהמו

29/12/2016 - פורסם ב

הבוקר (29.12.16), התקבל דיווח ברשות נחל הקישון  מאתר הטיפול בקרקעית הנחל, על מפגע כתם שמן הצף על פני תעלת קייזר אילין הסמוכה לאתר הטיפול. התעלה זורמת למורד נחל הקישון בסמוך לגשר ההסתדרות בחיפה. מיד עם גילוי המפגע רשות נחל הקישון יצאה למקום האירוע ויחד עם אנשי היחידה הארצית למניעת זיהום הים במשרד להגנת הסביבה, פרשו חוסמים וסופגי דלקים, על מנת לתחם את המפגע ולמנוע זרימתו למורד נחל קישון והים. הופעל נוהל אירוע ונערכה פנייה לצוותי עיריית נשר בראשותם של מנהל אגף שפ"ע ומהנדס המים הניקוז והביוב, לצורך סיוע לאנשי רשות הנחל לאיתור מקור המפגע והטיפול בו. פנייה נוספת נערכה גם לעיריית חיפה שאזור התעשייה של נשר נמצא גם בסמיכות לגבול שיפוטה. נכון לעתה, לא אותר המקור למפגע ולדעת אנשי המקצוע ברשות הנחל הוא מגיע ככל הנראה מאזור ניקוז התעשייה תל חנן. רשות נחל הקישון והמשרד להגנת הסביבה פעלו לטיפול במפגע זיהום השמן. ביוביות מאגפי הניקוז בעיריית חיפה ועיריית נשר יחד עם ביובית של אתר העבודות לטיפול בקרקעית, שבאחריות רשות ניקוז ונחלים קישון, הגיעו למקום והחלו לשאוב את השמן שהצטבר במי התעלה. להערכת גורמי המקצוע מדובר […]

קרא עוד

רשות נחל הקישון טיפלה בצמחייה פולשת מזיקה בנחל סעדיה

01/12/2016 - פורסם ב

מנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון נסים, קוראת לציבור שלא לשחרר חיות מחמד לטבע, על מנת שלא לפגוע במערכת האקולוגית בסביבת הנחל

קרא עוד

הסרת מפגע זיהום בנחל סעדיה מתעלת הניקוז באזור צומת הצ'ק פוסט

21/11/2016 - פורסם ב

הודעה לתקשורת רשות נחל הקישון ועיריית חיפה פעלו להסרת מפגע זיהום בנחל סעדיה מתעלת הניקוז באזור צומת הצ'ק פוסט   במאמץ משותף של רשות נחל הקישון ומחלקת רשת ביוב וניקוז בעיריית חיפה בראשות יזיד אבו ראס, בוצע פרויקט להפרדת מי נחל סעדיה ממערכת הניקוז וניקוי הקרקעית המזוהמת מהתעלה המתחברת לנחל. תוואי הערוץ המקשר בין תעלת הניקוז לנחל, סבל שנים רבות מזיהום קרקע ומים, שהתבטאו בריחות קשים ובריכוזי שמן מינרלי גבוהים בקרקעית. במוצא הניקוז עמדו לאורך השנה מים עכורים המזהמים את נחל סעדיה המהווים מפגע סביבתי חמור. מבדיקות שערכה רשות נחל הקישון נמצאו קוליפורמים צואתיים, אמוניה וסולפיד יחד עם ריכוז חמצן מומס אפסי בנחל. הנתונים העידו על זיהום ישן מביוב ועל הזמן הארוך שהמים עומדים בתעלה. במהלך העבודות לטיפול במפגע נבנה סכר בטון על הערוץ, נחפרה הקרקעית שתפונה ותטופל בהתאם להוראות המשרד להגנת הסביבה. מי הניקוז המזוהמים נשאבו והועברו לטיפול. "מערכת הניקוז של אזור התעשייה שבצ'ק-פוסט תוכננה להתנקז אל ערוץ הנחל, כ-20 מטר לפני הערוץ הראשי. מערכת הניקוז הוצבה כך שהיא נמוכה מפני המים בנחל, ועל כן מוצאי מערכת הניקוז מוצפים תמידית. במידה ומגיעים תשטיפים מזוהמים […]

קרא עוד

סקר אקולוגי מקיף בנחל הקישון- דוח מסכם

02/11/2016 - פורסם ב

בסתיו 2014 ובאביב 2015 בוצעו במרחב הקישון והגדורה סקרים אקולוגיים במגוון נושאים: צומח, יונקים, עופות, זוחלים, דו- חיים, חסרי חוליות אקווטיים גדולים (חח"ג) ודגים בנחל הקישון מתל קשיש ועד לשפך ובנחל גדורה. הדגימה התרחשה בשני הנחלים, בנחל קישון נדגמו כ- 23 ק"מ, בנחל גדורה נדגמו כ- 6 ק"מ, וכן, במספר אתרים נקודתיים הסמוכים לנחלים. הסקר נערך ובוצע ע"י ד"ר אלדד אלרון, אסף מירוז, ד"ר דידי קפלן וד"ר ירון קרוטמן. בסקר סייעו שרון נסים, מיכאל קופליק, יונתן שביט, אלון בן מאיר ואולגה ודוב.

קרא עוד

רשות נחל הקישון העתיקה מאות שחרירי נחלים לנחל סעדיה בחיפה

09/10/2016 - פורסם ב

לאחרונה, רשות נחל הקישון החלה מבצע השבת מאות שחרירי נחלים (חילזון הנחלים) לנחל סעדיה, יובלו של נחל קישון, יחד עם הש"ש (שנת שירות) של קהילת חיפה והסביבה בחברה להגנת הטבע. סיבת פעולת ההעתקה לנחל סעדיה היא מאחר ובסקרים האחרונים לא נמצאו בו פרטים של השחריר כלל. השחרירים שהועתקו הינם צאצאי האוכלוסייה המקורית אותה הרשות השיבה לפני מספר שנים מנחל סעדיה למעיין אלרואי בטבעון. אוכלוסיית שחריר הנחלים שהועתקה בעבר למעיין אלרואי התבססה, ונמצא שהיא מתרבה ומתקיימת באתר כל השנה.

קרא עוד

משלחת בכירי תאגיד נהר בוגוטה בקולומביה בביקור מקצועי ברשות נחל הקישון

27/09/2016 - פורסם ב

שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון: "מדינת ישראל נמצאת בחזית הבינלאומית בטיפול במים ובשפכים. לא מעט אתגרים כרוכים בתהליכי שיקום נחל קישון המצריכים ראייה לטווח ארוך, לצד עבודה מקצועית ומשאבים רבים. נציגי המשלחת מצאו את הקישון כדוגמא טובה לשיקום נחל אתו הם מתמודדים בבוגוטה והתרשמו מהיכולות ומהידע הרב שנצבר ברשות במהלך השנים."

קרא עוד

נחל קישון מהווה חלוץ ביישום תכניות מים לנחלים

02/08/2016 - פורסם ב

מבין שמונה נחלים מרכזיים להם יש כבר תכניות מים שמוכנות ליישום, תכנית המים לנחל קישון כבר בביצוע! זו השנה השנייה בה הצליחה רשות נחל הקישון יחד עם רט"ג, רשות המים, מקורות והמשרד להגנת הסביבה, להביא ליישום מלא של תכנית המים שאושרה לצורך שיקום הנחל. (לקוח ממאמרה של אורית סקוטלסקי, תכנית מים לנחלים- מחזון ליישום: צעדים מעשיים לשיקום זרימת המים בנחלי ישראל. מגזין אקולוגיה וסביבה, יוני 2016) לקריאת המאמר המלא, כנסו: http://bit.ly/2asSuYI  

קרא עוד

עדכון לזרימת הקולחים בנחל קישון, 20-21.07.2016

21/07/2016 - פורסם ב

אירוע הזיהום הסתיים, חברת מקורות חזרה לשאוב את כל קולחי מט"ש חיפה למאגרי עמק יזרעאל. רשות נחל הקישון שבה ומדגישה את החשיבות בקיום חיישן זרימה במוצא המט"ש וחיבורו אל הרשות, על מנת לקבל התראות על זיהום בזמן אמת.

קרא עוד

אירוע זיהום נחל הקישון בקולחי מט"ש חיפה

20/07/2016 - פורסם ב

אירוע זיהום נחל הקישון בקולחי מט"ש חיפה בשל פריצה בקו קולחי תשלובת הקישון ממזרח לגשר בכביש 722, אזור כפר יהושע אמש התקבל דיווח במשרדנו על חשד לפריצה בקו קולחי תשלובת הקישון באזור כפר יהושע. מאוחר יותר, התקבל עדכון כי זוהתה נקודת הפריצה בקו. צוותי מקורות ושח"מ מקורות פעלו במהלך הלילה (שבין ה-20-21/07/16) ובבוקרו של אותו יום, למטרת החלפת מקטע הקו שכשל. לצורך החלפת מקטע הקו, נוקזו והוגלשו הקולחים לכל אורכו בנפח של אלפי מ"ק. בנוסף, במהלך הלילה הוזרמו והוגלשו קולחי המט"ש למוצא החירום שבגדת נחל קישון. במקביל להגלשת החירום מהמט"ש הופנו הקולחים למאגר קיבוץ יגור. כתוצאה מפריצת הקולחים ומהזרמתם היזומה אל הנחל, נמדדו ריכוזי אמוניה של עד 6 מג"ל בתחנת הניטור של רשות נחל הקישון. נכון לשעות הבוקר, לא נצפתה תמותת דגים בנחל. צוות רשות נחל הקישון ימשיך במעקב אחר השפעות פריצת הקו על הנחל וסביבתו. בתמונות: מקום פריצת הקולחים (צילום: אלון בן מאיר, רשות נחל הקישון)  

קרא עוד

תגובת רשות נחל הקישון על אירוע זיהום בנחל קישון מיום 11.7.16

12/07/2016 - פורסם ב

אתמול (11.7.16), בשעות הצהריים, התקבל במשרדי רשות נחל הקישון דיווח על חשד להזרמת שפכים לא מטופלים אל נחל קישון. עם גילוי האירוע ממונה הפיקוח ברשות נחל הקישון, אלון בן מאיר, הגיע למקום ומצא כי מוזרמים לנחל קולחים (שפכים מטופלים). איכות הקולחין של מכון טיהור שפכים חיפה (מט"ש) אינה עומדת בתקן עינבר להרחקה לנחלים ומזהמת את מי הנחל.

קרא עוד

הועדה המחוזית החליטה לאשר את הפקדת תכנית פארק מורד נחל קישון שהגישה רשות הנחל

21/06/2016 - פורסם ב

לדברי מנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון נסים: "זהו יום חג עבורנו. התכנית אותה אנו מקדמים בשנים האחרונות הגיעה לציון דרך משמעותי וחשוב עבור כלל הציבור במטרופולין חיפה. אנו מברכים את חברי הועדה שקבלו את טיעוננו לכך שיש לבחון שיקולים תכנוניים ולא קנייניים  ומברכים את כל מי שסייע ותמך בתכנית, גם שסכנת צמצום הפארק עמדה על הפרק. רשות נחל הקישון בטוחה שהשפעת הפארק על המטרופולין החיפאי תהיה משמעותית. פארק הקישון יהווה ריאה ירוקה לשירות כלל הציבור והפקדת התכנית היא עוד צעד בדרך ליישומו".

קרא עוד

לקראת הדיון בוועדה המחוזית ביום שני הקרוב (20.6.2016, בשעה 10:30)

13/06/2016 - פורסם ב

 תמיכה גורפת של הציבור ונבחריו בתוכנית פארק הקישון 14 ראשי רשויות פנו לשר האוצר והשר להגנת הסביבה, משה כחלון, במכתב תמיכה בתוכנית הפארק שהגישה רשות נחל הקישון ומבקשים סיועו לשמירה על הריאה הירוקה של מטרופולין חיפה ביום שני הקרוב, 20 ליוני, עומדת הוועדה המחוזית חיפה, לדון בתכנית פארק מורד נחל הקישון. תוכנית פארק מורד נחל קישון זוכה לחיזוק נוסף של ראשי הרשויות במטרופולין חיפה. 14 ראשי רשויות חתמו על מכתב לשר להגנת הסביבה ולשר האוצר, משה כחלון, הממונה גם על רשות מקרקעי ישראל ומנהל התכנון, ובו קוראים לשר לשמור על הריאה הירוקה היחידה שנותרה בלב המרחב העירוני המתועש ומבקשים התערבותו למימוש חזון הפארק כפי שהתחייבה לו ממשלת ישראל. במכתבם לשר מציינים ראשי הרשויות, כי פארק מורד נחל קישון הוא הצפוני מבין שלושת הפארקים עליהם הכריז ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו. בדרום, פארק נחל באר שבע, במרכז, פארק אריאל שרון ובצפון, פארק מורד נחל קישון, העתיד לשרת את תושבי המטרופולין וכי הם תומכים נלהבים בהקמתו. עוד ציינו ראשי הרשויות שבניגוד לשטחו הצנוע של פארק הקישון, כ- 950 דונם, הפארקים האחרים משתרעים על שטח של אלפי דונמים […]

קרא עוד

הפקולטה למדעי הנחל בשת"פ ייחודי בין רשות נחל הקישון ואוניברסיטת חיפה ישמשו מחקרים של סטודנטים מהחוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה כלים לקבלת החלטות למדיניות שיקום הנחל

23/05/2016 - פורסם ב

שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון: "לאור הפעולות החשובות שננקטות לשיקום נחל הקישון עלה הצורך שלנו בבחינת מתודות ובידע נוספים. הסטודנטים יעריכו סקרים ומחקרים באגן ההיקוות קישון בעזרת ציוד ומכשור מתקדם ובסיוע מומחים בתחום. אותם מחקרים יתרמו לנו להליך קבלת החלטות, מדיניות השיקום ובקרה עליהם".

קרא עוד

בעקבות הפעלה מחודשת של תכנית המים לנחל קישון רשות נחל הקישון מצפה לירידה של כ- 50 אחוז בריכוזי חומרי הזנה. כבר היום ניתן לראות עלייה של כ- 7 ס"מ במפלס המים בנחל.

15/05/2016 - פורסם ב

בעקבות הפעלה מחודשת של תכנית המים לנחל קישון רשות נחל הקישון מצפה לירידה של כ- 50 אחוז בריכוזי חומרי הזנה. כבר היום ניתן לראות עלייה של כ- 7 ס"מ במפלס המים בנחל.

קרא עוד